Slummien miljonääri
(Slumdog Millionaire, Iso-Britannia 2008)
Ohjaus: Danny Boyle
Pääosissa: Dev Patel, Freida Pinto, Anil Kapoor

Slumdog Millionaire (2008)
Slummien miljonääri on ollut alkuvuoden hittielokuva. Pienen budjetin brittielokuva on kahminut palkintoja ja kiittäviä arvioita ympäri maailmaa. Tämä asettaa elokuvaan kohdistuvat odotukset korkealle, mikä on tietysti vain katsojan oma ongelma. Danny Boylen ohjaama Slummien miljonääri on odotuksien kerakin hyvä elokuva, joka kuvaa rakkausteeman ohella globalisoituvan maailman ja erityisesti Intian yhteiskunnallisia ongelmia. Oscareita tosin lipsahti leffalle ehkä hieman liikaa.
Slummien miljonääri kertoo Jamalin (näyttelijät ikäjärjestyksessä: Ayush Mahesh Khedekar, Tanay Chheda, Dev Patel) ja tämän veljen Salimin (Azharuddin Mohammed Ismail, Ashutosh Lobo Gajiwala, Madhur Mittal) tarinan Intian slummeista kohti parempaa elämää. Salimin kiinnostus kohdistuu rahaan, kun taas Jamalin maailmaa pyörittää rakkaus slummissa kasvaneeseen Latikaan (Rubiana Ali, Tanvi Ganesh Lonkar, Freida Pinto).
Elokuvan kehyksen muodostaa hieman alle parikymppisen Jamalin osallistuminen Intian Haluatko miljonääriksi? -ohjelmaan (Who Wants to Be a Millionaire?). Jamal tietää vastaukset yllättävän moneen kysymykseen, mikä toimii tarinan eteenpäin työntävänä voimana, kun katsojalle selviää takaumien avulla oikeiden vastausten tausta.
Tarina on sisällöllisesti ja rakenteellisesti oivallisen hyvä. Kahdeksan Oscarin pystisuma oli kuitenkin liioittelua ja erityisen tylsää muita ehdolla olleita elokuvantekijöitä kohtaan. Onkin oletettavaa, että palkintojen taustalla on muitakin kuin elokuvallisia ansioita. Ehkä amerikkalaiseen mielenlaatuun iskee ajatus, että Intian slummista voi päästä pois länsimaisen ohjelmaformaatin avulla.
Muiden Oscarien ohella Slummien miljonääri voitti palkinnot parhaasta äänityksestä ja parhaasta musiikista ja laulusta. Helsingin Kinopalatsin pienessä salissa ääniosaaminen ei kuulunut. Musiikki ja äänitehosteet olivat selkeästi liian kovalla, kun taas puheosuudet olivat sopivalla äänentasolla. Palkinnot jäivät pokkaamatta. IMDb-linkki
Näissä elokuvissa on jotain samaa:
Twitter
- Kuu Paradorin yllä: http://t.co/JQms5Y6h 24.4.2012
Avainsanat
1960-luku 1970-luku 1980-luku 1990-luku 2000-luku 2010-luku animaatio dokumentti draama historia ihmissuhde Iso-Britannia Italia James Bond jännitys kauhu komedia kommunismi kosto musiikki mysteeri New York nuoriso Oscar poliisi politiikka rakkaus Ranska rikos Ruotsi Saksa sci-fi seikkailu seksi sota Suomi Tanska toiminta trilleri urheilu USA usko vakoilu väkivalta westernViimeisimmät kommentit
Mainoskatko – katso ja tue blogia
Aiheluokat
Arkistot
Elokuva-arvostelut
Elokuvablogeja
- Antti Alanen: Film Diary
- Atson ajatukset
- Bubskino
- Cinefiliaa
- Elämää ja elokuvaa (Sooloilija)
- Elokuvablogi.com (lopettanut)
- Elokuvakirja
- Elokuvatirkistelijä
- Elokuvista ja elon iloista
- Entertaining or else…
- Filmin rullaus
- Filmitähti
- Geek Is The New Black (lopettanut)
- Hannu Salmi: Blogi
- Heeere's Joni!
- Kino ja TV (Mikael Fränti)
- Kurjenmäen elokuvateatteri
- Kuvien takaa (Kalle Kinnunen)
- Leffablogi.com (lopettanut)
- Leffanurkka
- Monadi-Filmi
- My Movie Blog
- Renny Harlin's Blog
- Sediksen elokuvablogi
- Sivustakatsoja
- Split Reel
- Tanjankino
Elokuvablogeja maailmalta
Elokuvat televisiossa
Software
Trailereita
Tuotantoyhtiöitä




