Köln 75 (2025)

Köln 75 (Saksa, Puola, Belgia)
Ohjaus: Ido Fluk
Pääosissa: Mala Emde, John Magaro, Jördis Triebel
Kesto: 110 min.
Ikäraja: K12
Ensi-ilta: 26.9.2025

Eilen sai elokuvissa ensi-iltansa Ido Flukin ohjaama ja käsikirjoittama Köln 75, joka kertoo Keith Jarrettin konsertista Kölnissä. Tarinalinjoja on kaksi: toinen kertoo konsertin järjestäjästä Vera Brandesista ja toinen Keith Jarrettista.

Köln 75 (2025) -elokuvan mainosjuliste.

Tarinalinjoista Jarrettin tarina on se, joka herätti ainakin oman mielenkiintoni, mutta Brandesin tarina on se, johon elokuvassa keskitytään. Brandesin roolissa nähdään energinen Mala Emde ja Jarrettia tulkitsee hieman pienemmällä energian tasolla John Magaro, joka on aiemmin esiintynyt mm. elokuvissa Past Lives, First Cow ja The Materialists.

Keith Jarrett (s. 1945) on yhdysvaltalainen pianisti ja säveltäjä, joka tunnetaan erityisesti improvisaation mestarina ja yhtenä 1900-luvun loppupuolen merkittävimmistä jazzmuusikoista. Hän on tehnyt yhteistyötä mm. Art Blakeyn, Charles Lloydin ja Miles Davisin kanssa.

Vuonna 1975 Jarrett konsertoi Kölnissä eli silloisessa Länsi-Saksassa ja tästä konsertista taltioitu albumi The Köln Concert (1975) on hänen tunnetuin levynsä ja samalla historian myydyin pianolevy. Elokuva kertoo, miten tämä tunnettu Kölnin konsertti järjestettiin ja kuka on nuori Vera Brandes, joka oli järjestelyjen takana.

Elokuva on tositapahtumiin pohjautuva draamakomedia ja tunnelma vaihtelee nopeastikin näiden kahden tyylilajin välillä. Leffassa käytetään ajoittain myös suoraan kameralle puhuvaa kertojaa, joka on pieni riski, mutta menee tässä läpi.

Köln 75 on mielenkiintoinen ajankuva 1970-luvun Länsi-Saksasta, isä-tytär-suhteesta, perhedynamiikasta, jazzista, Keith Jarrettista ja tietysti siitä, miten jazz-konsertti voidaan järjestää. Brandes sai varattua keikkapaikaksi Kölnin oopperatalon ja lopulta instrumenttikin saatiin paikalle, mutta aikamoista säätöä se vaati.

Lopputuloksena syntyi Jarrettin upea, tunnin mittainen ja kokonaan improvisoitu konsertti, josta tuli myös jazz-historian myydyin sooloalbumi. Kannattaa tutustua niin levyyn kuin leffaankin.

Näin elokuvan alun perin Espoo Cinéssä, lue lisää.

Lisätietoa elokuvasta:
Letterboxd / IMDb / Elonet

Kommentoi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.