Brainstorm

(Cypher, USA 2002)

Ohjaus: Vincenzo Natali
Pääosissa: Jeremy Northam, Lucy Liu, Nigel Bennett

Kävin aikoinaan teatterissa katsomassa silloin aloittelevan ohjaajan Vincenzo Natalin elokuvan The Cube. Elokuva on edelleen malliesimerkki siitä, miten pienelläkin budjetilla voi luoda näyttävän ja piinaavan elokuvan, jos tietää mitä tekee. Natalin ohjaama Cypher, joka on suomennettu nimellä Brainstorm (miksi?), jatkaa samoilla sci-fi-linjoilla – ja rahaakin on hieman enemmän.

Cypher kertoo teollisuusvakoilusta jossakin sopivan kaukaisessa, mutta läheisessä tulevaisuudessa. Jeremy Northamin esittämä Morgan Sullivan pestataan agentiksi Digicorp-firmaan, jonka antamat tehtävät vaikuttavat lapsellisen helpoilta. Työ kuitenkin mutkistuu, kun Sullivan kohtaa Lucy Liun esittämän kohtalokkaan naisen.

Elokuva tipahtaa mukavasti aikuismaisen sci-fin ja vakoiluelokuvien miellyttävään lajityyppiin. Käsikirjoitus on yllätyksellinen ja nautittava. Tavallisia kliseitä on säästelty. Vaikka erikoistehosteita on, nojaa elokuva The Cuben tavoin näyttelijöiden ammattitaitoon. Mukava leffa. IMDb-linkki

Kommentoi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.